Jdi na obsah Jdi na menu
 


Thierry Henry

20. 3. 2007

ObrazekThierry Henry se narodil 17. prosince 1977 v Paříži. S fotbalem začínal ve třinácti letech ve velkoklubu AS Monako. Už jako teenager byl Henry zařazován do reprezentačních výběrů své kategorie. Za Monaco nastoupil poprvé v nejvyšší francouzké soutěži v roce 1984 proti rivalovi z Nice. Jeho talent  a schopnosti  na trávníku nešlo přehlédnout, a tak bylo z mladého Henryho rázem horké zboží na přestupovém trhu. Kolem hlavy mu lítaly lasa obrovských gigantů fotbalové zcény. Nakonec se rozhodl pro Juventus.

Výborný výkon na mistrovství světa dvacetiletých v Malajsii přesvědčil trenéra francouzského „áčka“, aby jej vzal s sebou na mistrovství světa v roce 1998. A ukázolo se to jako dobrý tah. Francie nakonec s Henryho přičiněním vyhrála celé mistroství.

V italském Juventusu se ale Thierrymu vůbec nedařilo a nepomohlo mu ani to, že zde byl se svým krajanem Zinedinem Zidanem. V Itálii nastřílel pouhé 3 branky a  nakonec se stěhoval do Arsenalu za 10,5 miliónu liber. 

Zpočátku hrával Henry na pravém křídle jako nahrávač Dennise Bergkampa, posléze dostal důvěru na hrotu a odvděčil se řadou krásných a důležitých gólů.

S nově nabytou sebedůvěrou odletěl na mistrovství Evropy 2000 do Belgie a Nizozemí. A Francie opět vyhrála. Ačkoliv Henryho výkon už nikdy nebyl za národní tým tak dobrý jako za klub. Stal se tento hráč důležitou částí francouzkého národního týmu.


Následující sezóna (2001/2) měla být Henrymu sladkou odměnou. Francouzský kanonýr nastřílel ve třech soutěžích nevídaných 32 branek a výrazně pomohl Arsenalu k zisku „double“, tedy vítězství v domácí soutěži i Anglickém poháru.

Velikým zklamáním nejen pro něj ale pro všechny Francouze bylo mistrovství světa v Japonsku a Koreji, na něž odlétali Francouzi s vědomím jasných favoritů. V prvních dvou zápasech však scházel zraněný tvůrce hry Zidane, což se na výkonu týmu zle podepsalo. Výsledkem bylo šokující vypadnutí ze základní skupiny a pro Henryho navíc hořká pachuť velmi přísného vyloučení.

Letos zatím nezůstává Henry své pověsti nic dlužen a je jedním ze tří horkých kandidátů na zisk Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu planety. Na celém světě snad neexistuje obránce, který by s ním dokázal držet krok ve sprinterském souboji. Ke vstřelení branky mu stačí neuvěřitelně málo: metr prostoru a pár vteřin, během nichž udělá perfektní kličku kolem nic netušícího obránce a přesnou střelou nechytatelně zakončí. To je on Thierry Henry.

Největší úspěchy:
Mistr Evropy do 19 let – 1996
Mistr francouzské ligy – 1997
Pohár krále Hassana II. – 1998
Mistr světa – 1998
Mistr Evropy – 2000
Mistr anglické ligy – 2002
Anglický pohár – 2002, 2003

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář