Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andersson Luis de Souza (Deco)

19. 2. 2007

ObrazekAnderson Luis de Souza, zkráceně Deco, se narodil 27.8. 1977 v brazilském Sâo Bernardo do Campo. Prvním klubem, za který nastoupil byl Nacional Sâo Paulo. V roce 1996 si jeho talentu všimli v Corinthians a koupili ho do svého týmu. Deco tam ovšem nevydržel moc dlouho, přesněji řečeno pouze jedinou sezónu. Potom hrál za portugalskou Alvercu,  kde také vydržel jen jeden rok. Dalším jeho klubem byl v sezoně 1997/98 SC Salgueiros, kde zůstal dokonce jen polovinu sezóny, než ho koupil portugalský velkoklub FC Porto. Deco se tak ocitl v plně profesionálním klubu, velkém klubu, což mu hodně prospělo v jeho další fotbalové kariéře.

Deco se propracoval do základní sestavy a vybojoval s Portem mnoho cenných trofejí. Tou nejvýznamnější je určitě trofej pro vítěze Ligy Mistrů v roce 2004/05. Celkem za své působení v Portě zaznamenal tři ligové tituly, dvě vítězství v portugalském poháru a stejný počet vítězství v portugalském superpoháru.

Před sezonou 2004/05 se ale Deco opět stěhoval. Vzhledem k tomu, že se mu povedlo i takové to polo-domácí Euro 2004 (protože Deco má jen portugalský pas, narodil se v Brazílii), tak o něj projevilo zájem hned několik evropských velkoklubů. Nejvážnější byl zájem Chelsea, kam odešel jeho trenér José Mourinho z Porta a Barcelony, která ho nakonec získala. Tím si Deco splnil svůj dávný dětský sen zahrát si španělskou ligu za velkoklub. Přestupová částka se pohybovala okolo dvaceti milionů eur.

Jak už jsem psal Deco reprezentuje Portugalsko, i když se narodil v Brazílii. Proti jeho nominaci na Euro 2004 se dost ostře postavily dvě hrající legendy portugalského fotbalu - Luis Figo a Rui Costa. Ovšem turnaj dal za pravdu trenéru Luisi Felipe Scolarimu a hlavně díky Decovi a Cristianu Ronaldovi se Portugalci dostali až do finále. Nakonec oba slavní Portugalci uznali svojí chybu a přijmuli Deca do týmu.

Deco pak zářil i za Barcelonu a povedlo se mu jako jedinému fotbalistovi získat kromě dvou španělských titulů a španělského superpoháru i trofej vítěze ligy mistrů a stal se tak prvním hráčem, kterému se povedlo získat trofej v různých týmech.

Decova pozice je ve středu zálohy. A má obrovskou schopnost přihrávat a měnit rytmus hry. Jeho procento úspěšných přihrávek je obrovské. A navíc umí i velmi dobře bránit, perfektně kryje útok a kopání trestných kopů je pro něj samozřejmost.

Tituly:
FC Porto: Portugalská liga 1998/99, 2002/03, 2003/04, Portugalský pohár 1999/00, 2002/03, Portugalský superpohár: 1998/99, 2002/03, Pohár UEFA 2002/03, Liga Mistrů 2003/2004
FC Barcelona: La Liga, Španělský superpohár, Liga Mistrů 2005/2006

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář